Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

Mlžná rána

leave a comment »

Máme tu podzim a s ním přichází jeden z nejtajemnějších jevů – mlha. Mlha je pro mě víc kvalita, než nějaká věc, jev. Mlha dává většině míst nádech tajemna, vše se stává neostrým, nejasným, tvary se rozplývají a matou. Asi proto je mlha odjakživa dávána do souvislosti s motivy jiných světů a přechodu k nim. Stačí si vzpomenout na Meyrinkova Golema a Athanasiovo tápání v mlze Zlaté uličky. V mlze se skrývají často místa mimo prostor a čas. Světy zemřelých, místa povstvávající na jediný okamžik hrdinova zasvěcení a pak zase mizící.

cizinec-v-mlzeMlha, podobně jako třeba tma, nás vlastně tak trochu zve k setkání s námi samými. Obrysy okolního světa se rozostří, duševní obsahy se začnou vynořovat. Nejasný obrys cizince v áleji nám dovoluje mu dát jakoukoliv podobu a totožnost. Snažíme se zaostřovat, musíme čekat, než se cizinec vyjeví. Je to tak trochu zkouška důvěry ve vlastní imaginaci. Setkání s mlhou je možností si ji hezky vychutnat a vyzkoušet.

Existuje taky jedno zajímavé botanické pravidlo – kde je mlha, tam je i čaj. Patrně nejušlechtilejší nápoj na světě (kam se hrabou vína?) má pro svůj růst naprosto specifické podmínky, které tajemně souvisejí s nadzemní vlhkostí – jakoby rostlinka závisela na prosycenosti krajiny duší, neboť vlhkost, rosa, vláha, vše je spojováno tradičně s duší. Když si k tomu domyslím, že čaj je pokládán v Číně za nápoj nesmrtelných, hezky mi to zapadá do sebe.

Není ona mlha skutečně tak trochu pohledem do krajiny, jaká je „po“? Není to tak trochu rozpitý a nejasný pohled, jaký míváme na okrajích snových obrazů? Jako bychom se v mlze setkávali s duší, co myslíte?

Je to fascinující jev, který jakoby nám měl zabránit vidět tolik ostře a rozumně. Dovolí našim představám vyjít ven. Můžeme se setkávat s duchy zemřelých předků (asi není nutno připomínat dušičky…), s fanómy nás samých, se skřítky a vílami. Je to prostě NĚCO :o)

A teď se zamyslete, není snaha vidět mlhu trochu poeticky pro život zajímavější, než jí odsunout coby trapný a pro řidiče nepříjemný atmosférický jev?

Reklamy

Written by Honza Hejzl

8 října 2008 na 9.36

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: