Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

Poezie tarotu aneb O vedení výkladu a šarlatánství

leave a comment »

Tento článek jsem napsal hlavně pro ty, kteří nevědí, že tarot není jenom „ten new age šmejd“ a pověra. Pro ty, kteří nikdy neslyšeli o tom, že tarot je hlavně nástrojem a místem zjevení, místem, kde se pomocí vlastní imaginace snažíme zahlédnout svou hlavu zezadu. A také pro ty, kteří si myslí, že tarot souvisí s věštěním budoucnosti.

coupes_12Každá věštecká pomůcka totiž předpokládá jednom JEDINOU věc. A sice že balíček karet, hromádku run, tři mince, hromádku stvolů řebříčku nebo třeba načrtnutý horoskop můžeme symbolicky vztáhnout k tomu, co se děje v našem životě. Že vlastně za jejich pomoci můžeme s odstupem pracovat se svým vlastním kontextem. A to je vše. Nezáleží na tom, zda používáte čajovou sedlinu nebo karty dámy Lenormand, protože vždy jde pouze o to dívat se a čekat na zjevení významu. Je to naprosto stejné jako v poezii, kde zdánlivě spolu nesouvisící slova nakonec utvoří obsahově i zvukově celistvý verš. Podoba v básni může být buď obsahová, nebo zvuková, nebo obojí najednou. Proč by to samé nešlo dělat v tarotu? (To netvrdím jenom já, ale mnoho jiných, a dokonce i moudrých, hlav.) Smůla našich myslí tkví v tom, že zaměňujeme jména a tvary. Ukážeme-li na strom, myslíme tím strom. Ale strom je také spousta lístků, spousta zelené nebo hnědé třeba, taky jsou to buňky a taky to jsou vlasy. Poezie i tarot jsou HROU jazyků. Všimli jste si někdy, jak vám hra s jazykem, objasnění nějakého slova, najedou osvětlilo dost věcí se slovem spojených? Tak to přesně se od vás chce i u tarotu.

Drama tarotu spočívá v tom, že se jeho chápání odklonilo od poezie směrem k okultismu. Od básníků jako byl třeba Boiardo (který kdysi napsal o trumfech tarotu báseň) se naše pozornost obrátila k holičům (Etteila) a horolezcům (Crowley). Od jazyka ptáků a hledání duše jsme se dostali k abstrakci. Celá věc souvisí s tím, co se dá nazvat vytváření falešných mýtů. Falešných proto, že se snaží podsunout dogmatickou a neživou (protože vymyšlenou a vypracovanou) strukturu něčemu, co je bytostně organické. Je to podobné jako rozdíl mezi Hinduismem a tibetským Buddhismem a naukou dámy Blavatské.

Zatímco původní mýty se rodí zjevením symbolů (ve snech, rituálech, v umění), falešné mýty se rodí v myslích lidí jako umělé abstraktní systémy.

Tarot sám o sobě je sada obrázků, balíček karet. Nikdy ničím víc ani méně nebyl, nebo pro to nemáme důkazy. Nevíme kdo a proč tarot vytvořil, neznáme jeho záměr. Veškerá bádání sama o sobě mají tendenci pouze tarot uchopit a zařadit ho do své vlastní mytologie, svého paradigmatu.

RunyTarot jsou obrázky. A obrázky souvisí s uměním, nebo lépe řečeno s převáděním představ do reálu (není-liž to magie?). Záměrem malířovým je pak pomocí obrazů vyvolat určitý efekt v duších diváků, pozorovatelů děl. Každý obrázek stejně jako třeba vůně vyvolává v naší duši reakci. Reakci, která je jen naše a je bytostně subjektivní a naprosto nezávislá na tom, co se běžně říká. A tak si je umělec vědom, že jeho dílo nemůže a ani nesmí u diváka vyvolat ten samý emoční a myšlenkový (asociativní) obsah jako u něj samého. Jeho záměrem je pouze vytvořit generátor určitého typu niterného pohybu. Když se setká pole obrazu s polem divákovým, výsledkem je zjevení něčeho nového v pozorovateli. Něčeho, co mu umožňuje najít ve svém nitru nový náhled na svůj vlastní kontext. Pohled na obraz tak ovlivňuje váš vlastní život – to je právě magie.

Výklad karet je vždy setkání několika polí v určitém čase, kdy jde vždy pouze o jedno – o pomoc sobě nebo druhým vstoupit do aktuálního kontextu a nově ho objevit. To je vše. Nic víc není třeba.

Proč lidé stále znovu nechtějí vidět karty takové, jaké jsou? Klient nepotřebuje slyšet, že má problém se svým niterným ženstvím a feminní stránkou sebe sama, on chce sám vidět a uchopit, co se děje. A tak je rozdíl mezi tím, když někomu vykládáte o Venuši, plodnosti a emocích a mezi tím, když sám vidí, že ona žena na obrázku cosi drží a nechce se toho vzdát! Sám se pak stává místem zjevení. V prvním případě je závislý jen na tom, co mu říkáte a na tom, co o věci ví. Jen poetický pohled na karty mu však umožní změnit svůj život, protože je svědkem události zjevení sám, nikdo mu ji nemusí dekódovat, stačí jenom ukázat prstem. A to je setsakra velký rozdíl… Pak už nebude třeba vypisovat ankety, jestli někomu „vyšel výklad“ karet, protože taková otázka je zcela mimo mísu!

Karta sama o sobě nemá žádný význam, je jen obrázkem na kousku papíru. Obrázek samotný neříká nic, může mít milion významů, záleží jen na naší fantazii. Až další karty mu dodávají potřebný kontext a tak pomocí syntaxe formulují výpověď. Výpověď je ovšem subjektivní vyjádření – zpráva pro nás. Je proto zbytečné hledat v knihách význam karty. Smysl karty čeká na svoje zjevení v aktuálním výkladu. Většinou bohatě stačí vyložit tři, čtyři, maximálně pět karet (to v případech, kdy se krajní karty „dívají ven“ z výkladu) a nehledat významy, ale zprávy hraním si s asociacemi. Navíc – karty je ideální klást jednoduše do řady, protože tak je jejich grafické pole koncipováno. Z výkladového obrazce o deseti a více kartách se toho příliš o příběhu nedozvíte (maximálně si takový příběh vyfabulujete odhlížením kamsi mimo).

Memorování a hledání významů karet vás ochuzuje o samotnou práci s tarotem (a vlastní imaginací), mnohem víc pak pracujete s knihami než s příběhem. Není samo o sobě špatné studovat hermetismus, magii a astrologii, ale stejně tak odvede svou práci (ne-li lépe) studium umění, historie a sémiologie! Tarot má s magií a hermetismem společného asi tolik jako kterýkoliv jiný náboženský motiv…

Mezi divinací-věštěním a psychologicky vedeným reflexivním výkladem je rozdíl, a to dost zásadní.

Snad proto jsou v oblibě karty, runy a I-ťing více než čajová sedlina či věštění z mraků – protože vyvolávají dojem pevného a jistého systému, kdy se stačí vše naučit a pokud možno se ničeho neodvážit! Jaké to prznění poezie…

Reklamy

Written by Honza Hejzl

14 ledna 2009 na 13.50

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: