Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

Živlení z rytin

with one comment

Živly jsou něco, co provází tarot od samého počátku zájmu o něj. Dnes jsou živly něčím, co k tarotu bezesporu patří a je s ním spojováno obdobně samozřejmě jako kabala. Jako vždy jde ovšem spíš o klišé, o dogma. Je to pohodlné. Je to funkční. Nejde se dostat ale nějak dál? Nelze připadnout na něco trochu lepšího?

Dalo by se říci, že pojetí živlů je v tarotové struktuře poměrně stabilní a nediskutovaná věc. Řazení je stálé (Hole-oheň, Kalichy-voda, Meče-vzduch, Mince-země). Docela dlouho se to dá brát v potaz jako samozřejmé. Někdy však narazíme v dílech okultistů a ezoteriků na řazení jiné, od přirozenějších až po méně přirozené. Někdy jsou třeba Meče spojovány dokonce s vodou – na to mi už ovšem fantazie nestačí.

Když se však podíváte na staré rytiny, které se věnovaly letorám – lidským temperamentům (a s tím samozřejmě živly úzce souvisí), najednou se setkáte s velmi zvláštním posunem. Pro ukázku si vezměme třeba tuhle:

Temperamenty
Typicky je tu Cholerik, tedy člověk ohnivého a výbušného založení, zobrazen po boku se lvem a v ruce drží meč. Lev bezesporu k ohni vždy patřil, co však ten meč? No jistě, vždyť co jiného bylo pro středověk prvotním symbolem agrese než meč? Meč byl právo, zakončení síly mužné ruky útočníků a obránců. Hlavně to ale byla zbraň, souvisela s řeží, krví, lítým bojem.

Další postavou je zde Sangvinik. Typ vzdušný, rozmarný (zahálčivý), má po boku svižnou opici a na ruce sokola. Vzduch zde souvisí s kratochvílí a uvolněním, zábavou.

Vedle něho je Flegmatik, typ vodní. Kliďas, který se pomalu rozhoduje a je opatrný. Ve váčku má uspořené mince, po boku ovci.

No a konečně Melancholik, zemský typ obdělavatele s holí a po boku s prasetem. Typ pomalý, poctivý, pracovitý, sůl země, jak se říká.

Je to trošku zapeklité, což? Živly, jak máme tendenci uvažovat o nich dnes (jednoduše), se nám malinko vytrácí. (Přiřazení živlů k postavičkám lze pozorovat pod jejich nohama!)

Pokračujme v rytino-zhlížení dále:

Cholerik

Opět Cholerik, výbušný muž s mečem, štítem a se lvem.

Sangvinik
Sangvinik, rozverný s lyrou a kozlíkem žužlajícím hrozen vína. Typicky si zde vybavím spojení „větřík mu čechrá vlásky“ 🙂

Flegmatik
Flegmatik, opatrný a pomalý, s želvou se hřeje u dýmajícího ohně v krbu, nad něčím evidentně dumá.

Melancholic

A Melancholik se sovou, kočkou, pytlíkem peněz, nohy má na podložce tvaru krychle.

Je to zvláštní, jako bychom se zde bavili víc o alchymických projevech živlů (horký, suchý, studený, vlhký…). Důležitá jsou zde ovšem právě ona pro středověk logická přiřazení živlů.

Ohnivý, cholerický temperament byl vždy symbolizován mečem – zbraní, která je vykonavatelem té nejhrubější agrese a vzplanutí. Sangvinický, vzdušný temperament lze vídat třeba jako hrající si mladé lidi, rozvernost, veselí a pitky – když se podíváte na rytiny související s Venuší, bude vše jasné. Právě pro svou rozvernost by se zde ke vzduchu, nebo lépe řečeno sangvinickému temperamentu! hodily kalichy! Flegmatický typ byl typicky obchodníkem, pomalým a rozvážným. Když se podíváte na to, jakou podobu mají mince v marseilleských balících a srovnáte je s rytinami námořnických kompasů, nestačíte žasnout. Moře, to byl obchod, a obchod, to byla prosperita. No a melancholik byl typicky sedlák, pěstitel rostlin a chovatel dobytka, řemeslník, člověk hrubější, neopracovaný a pro zemi plodný, stejně jako ty hole v tarotu.

Zas a znovu je třeba si uvědomovat, že současné zacházení s tarotem je výsledkem vývoje od konce 18. století a je ovlivněno především okultismem – s ikonografickou tradicí příliš nesouvisí. Zrovna právě živly, podobně jako kabala, byly tarotu přiřknuty na základě určité sémanticko-syntaktické podobnosti. To je velmi důležité! A ještě důležitější je zkoušet hledat podobnosti další. A pokud tarot vznikl někdy v renesanci, pak mám důvěru v takové řazení, které je oné době mnohem bližší a méně abstraktní…

K malým kartám (jejich insigniím) je docela užitečné přistupovat jako k předmětům symbolizujícím určitý typ chování a lidské aktivity. Pak ani není potřeba trvat na určitém živlovém řazení, některé situace mohou podporovat odlišnou strukturu než jiné.

Reklamy

Written by Honza Hejzl

10 září 2009 na 9.29

Jedna odpověď

Subscribe to comments with RSS.

  1. Vysvetleni je uplne logicke :).

    karel

    22 září 2009 at 7.02


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: