Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

Zase ty živly

leave a comment »

Už několikrát jsem se tady zmínil o tom, že současné řazení a chápání živlů je odlišné od vnímání původního, hlavně renesančního. Tehdejší řazení a chápání bylo skutečnosti mnohem bližší než to současné a hlavně – vycházelo z jednoduchých faktů, které bylo možno sledovat  během všedního dne (zvláště co se týče propojení živlů a lidských povah). Dnes jsem si vzal dokonce na pomoc Eysenckův graf (barvy jsem přiřadil podle tradice, vysvětlím proč):

Nás samozřejmě může zajímat, jak jednotlivé typy přiřadit k tarotovému nádobíčku. Už jsem to předeslal zde.

Cholerik/Oheň (meče): V současnosti mají autoři knih o tarotu velmi zábavný zvyk vymýšlet kdovíjaké abstraktní a mystické teorie o tom, proč by ten který živel měl být přiřazen k té které barvě malých karet. U Ohně to platí dvojnásob (že jako hole hoří, že je to obětní oheň a proto že souvisí s kreativitou atd…). Tradičně byl cholerik člověk vznětlivý, tedy takový, který v oněch dobách nešel daleko pro facku, nůž, meč. Případů, kdy někdo někoho pobodal rapírem nebo rozsekal něčím těžším ve frenetickém záchvatu, bylo mnoho. Proto byl Oheň výsadou válečníků, proto se vztahoval k železu, Martovi (bohu války), lidem prudkým, výbušným a nestabilním. Jeho zvířetem byl tradičně Lev, barvou červená (která se vzteklým lidem tak hezky žene do tváře).

barva: červená a její odstíny
zvíře: lev
figura: válečník, voják, rváč
kvality: horko/sucho
trvání a intenzita: rychlý začátek, dlouhé trvání
pohyb: oddělující, rigidní

Sangvinik/Vzduch (číše): Další typický omyl. Současní autoři připisují podle své současné logiky pohárům/kalichům/číším vodu (protože se přece do nich něco lije a z nich se pije). Jenže původně byl člověk s číší v ruce buď obrazem uvolněné zábavy, kratochvíle, oslavy, veselí a hojnosti, nebo to byl kněz, případně učitel. Barva vzduchu je (překvapivě) žádná, a tak je alespoň žlutý, jako letní vzduch s trochou zlatavého prachu ve slunci. Tento živel souvisí se zpěvem, vyprávěním (vše kratochvíle), hudbou, vyučováním a spiritualitou. Sama o sobě se tedy symbolika neváže ke kalichu jako věci, ale k jeho užití, stejně jako tomu je u meče. Funkce ztělesňuje význam!

barva: žlutá, zlatavá
zvíře: kozel (zde jako památka na Pana a s ním spojený prostopášný život a plodnost), opice, sokol (dravec pro lov jako relax)
figura: mladý hudebník, učitel, duchovní
kvality: horko/vlhko
trvání a intenzita:  rychlý začátek, krátké trvání
pohyb: oddělující, flexibilní

Melancholik/Země (hole/haluze/klacky): Zde nacházíme jednak odkaz ke „zbrani chudých“ (vizte eso holí), jednak k obdělávání půdy. Dřevo je nejčastěji hrubá, živelná, neopracovaná a nekultivovaná věc, kterou je třeba zušlechtit. Tradičně se Země vázala k sedlákům (příp. starcům jako něčemu věkovitému) a lidem pomalým v chování a těžkým na duchu. Typicky můžeme vidět zobrazení melancholika jako zádumčivého člověka, který si přemýšlí o nesmrtelnosti chrousta (někdy mívá i pytlík peněz, protože rád přepočítává stále dokola).

barva: černá (černozem)
zvíře: sova, kočka, ovce (působí smutně a pomale)
figura: sedlák, stařec, zádumčivý muž, venkovský rváč, silák
kvality: chlad/sucho
trvání a intenzita: pomalý začátek, dlouhé trvání
pohyb: slučující, rigidní

Flegmatik/Voda (mince/zlaťáky): Tady je pro nás přiřazení asi nejméně pochopitelné, a přece bývá flegmatik zobrazován jako hamižný kupec s vepřem po boku. Můžeme ho vidět i jako zadumaného muže hřejícího se u krbu (tradičně je voda přiřazována k zimě). Když se podíváte na eso mincí a zadíváte se na vzor na zlaťáku, možná objevíte podobnost s „větrnou růžicí“ na mapách nebo s kompasem. V dobách renesance bylo totiž symbolem prosperity a budoucnosti moře. Všechny evropské námořní mocnosti kolonizovaly a podnikaly objevitelské výpravy. Moře bylo obchod a přístavní města hučela jako obří úly. (Tarot je přece z krajů přímořských.) Spolu s tím se dávala do souvislosti lakota, opatrnost a určitá schopnost chladného kalkulu s odstupem. Správný obchodník byl jako voda (všude se cpal, všude ulpěl, všechno chtěl vzít a choval se chladně). Jedním z hlavních znaků peněz je navíc schopnost cirkulovat (mezi lidmi) a proudit (cashflow!).

barva: zelená (ano, fakt zelená, modrá barva na moři je barva nebe, co se ve vodě odráží, podívejte se do tůní nebo na moře v mělčinách před bouří… kdybyste stále pochybovali, dejte mi vědět, proč není ani jeden vodník modrý)
zvíře: vepř (obchodní, stádní artikl), želva (rozvážná)
figura: obchodník, vychytralý lakomec
kvality: chlad/vlhko
trvání a intenzita:  pomalý začátek, krátké trvání
pohyb: slučující, flexibilní

Každý živel má svá specifika i v životě. Každý temperament potřebuje něco jiného, každému z nich dělá něco jiného dobře na těle a na duchu. Dnes se dá o živlech sehnat celá řada publikací (hlavně v zahraničí), najdete v nich třeba testy osobnosti, které vám spolehlivě přiřadí alespoň hlavní živel a pak vám naznačí, jak by měl vypadat váš ideální životní styl (práce, odpočinek, zábava, jídelníček, pohyb…).

Pokud umíte jen trochu anglicky, tady najdete velmi pěkně udělaný testík: http://www.fisheaters.com/quiz1.html

Reklamy

Written by Honza Hejzl

24 listopadu 2011 na 13.54

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: