Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

Yoav Ben-Dov a metoda Open Reading

leave a comment »

Tenhle příjemný chlapík je zajímavý dvěma skutečnostmi. Je to za a) bývalý kvantový fyzik (výborný) a za b) žák Jodorowského.

open-readingJeho knížka Tarot – the Open Reading patří k základním pilířům knihovničky každého milovníka marseilleského tarotu. Důrazně bych ji však po vzoru samotného Yoava doporučil každému, kdo se zajímá o tarot, tedy nejen marseillofilům. Celé pojetí vychází velmi citelně z metod velmistra Jodorowského. Oproti Alejandrovi ale nedělá z tarotu a svého přístupu výtečný magický guláš. Z mého pohledu je skromný, tichý, milý. Jako olejovky. Soustředí se na samotnou práci a na fakta. Základem jeho přístupu je metoda, kterou nazývá Open Reading. Nejedná se o nic jiného než o naprosto volné čtení na základě pečlivého pozorování a asociací. Zatímco Jodorowský metodu volných asociací vlastně všude používá, ale nijak široce nekomentuje, Ben-Dov ji rovnou považuje za samotný princip. Ten pak rozšiřuje nádherně vystavěnou mozaikou symbolismu založeného na tradici. Tradicí zde ovšem nemíním okultismus, kabalu a jiné systémy. Jedná se o klasické a velmi obecné prvky, které většina z vás bude znát třeba z psychologie (levá = receptivní, nahoře = ideál, dole = praxe, žena = receptivní, pasivní atp.). Současně s tím uvádí, co která karta může připomínat z tradice spirituální (naší). Až na pár výjimek nepoužívá ve výkladech pozice. Základem je mu, hurá!, hlavně sekvence tří karet, trumfů. Neznamená to však, že by se nevěnoval malým kartám. Naopak, jeho výklad malých karet je velmi příkladný, pracuje vlastně jen s geometrií, analogií pro barvu (předměty) a vegetálními motivy. Člověk se až diví, čeho všeho si dokáže všímat a co zohledňovat. Jak sám však uvádí, jsou to jen pomůcky, jen základ pro další práci, jen jeden z možných pohledů.

eight of cupsKniha je rozdělena na několik hlavních částí. V úvodu se věnuje historii a podstatě tarotu. Nádherně rozebírá, kde se asi tarot vzal, proč je tak svůdný a jak lze hledat korelace s kde čím. Věcně, krásně, žádná velká mystika. Pak se věnuje možnostem výkladu. Nezapomíná na popis seance s klientem, navození atmosféry, přidává dost praktických rad, jak se chovat. Jako hlavní premisu při výkladu ctí pravidlo „všechno je znamení“. I kdybyste v balíku zapomněli reklamní kartu nebo vizitku, dá se s tím pracovat. Následuje bohatý popis celé sekvence trumfů. Po něm dvorní a malé karty a možnosti práce s nimi. Na konci předkládá pár tipů na jiné, obsáhlejší formy výkladů. Tečku tvoří přehledná referenční příručka možných významů. Celá knížka přináší velmi svěží vítr. Nezahlcuje, nevnucuje, drží se tématu. Chce-li někdo začít s marseilleským tarotem nebo tarotem vůbec, neměla by mu chybět. Dovolím si dokonce tvrdit, že by stačila jako kniha vůbec jediná. Prostě funguje a nic neopomíná.

Pro samotný výklad a demonstraci v průběhu knihy Yoav používá svoji vlastní eklektickou repliku mareseillského tarotu, kterou sestavil ze čtyř různých vydání balíku Nicolase Convera (první z roku 1760, další z pozdějších reprintů). Nazval ji CBD Tarot. Název je to strašný, ale vystihuje podstatu – Conver/Ben-Dov. To samo o sobě obnášelo několik let práce. Všechny karty byly komplet ručně překresleny zkušenou ilustrátorkou. Barevnost byla sice uvozena nová, byla však vybírána s ohledem na spoustu testů, které Yoav prováděl s lidmi a jejich vnímáním barev. Je zvláštně přívětivá a jemná. Balík stejně jako knížku můžete pořídit zde. Elektronicky knížku pak na Amazonu.

Všechny karty k zobrazení na webu a nekomerčnímu použití můžete stahovat zde.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: