Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

Le Bateleur – LLBATELEVR – LE BATELEVR (kejklíř)

leave a comment »

Noblet I

J. Noblet (design cca 1650), ručně kolorovaný reprint J.-C. Flornoy 2008

Jaké to asi je konat jako on? Známe ho? Možná. Víme, že se jmenuje Kejklíř. A kejklíři žili vždycky na hraně zákona. Být na hraně. Je nutné vědět, kam až můžu zajít a když tam zajdu, co bude následovat. Každý darebák je zajímavý tím, že si je většinou dobře vědom toho, co dělá. Má v sobě silný zárodek morálky, vědomí často silnější než každý počestný pocestný.

Vidíme stolek, ale nevíme přesně, co je na něm. Poznáme tři hrací kostky, máme dojem, že poznáváme „skořápky“. Můžeme si myslet, že je vidíme dvakrát (3 hrníčky + 3 malé kruhové objekty spojené provázkem?). Pak vidíme možná nůž, možná ještě jednu hůlku, možná váček na věci a taky možná otevřenou knihu. Možná je to Hocus Pocus Junior z roku 1634, první dochovaná knížka o tom, jak se naučit kejkle.

Kejkle se daří, jsme-li absolutně bdělí a umíme-li dobře řídit divákovu pozornost. Slavný „neznámý přítel“ Valentin Tomberg v Meditacích o tarotu uvádí, že Kejklíř vyjadřuje hlavně koncept bdělé mysli provazochodce. Podobný koncept se používá v různých meditačních školách dodnes. Ten chlapík se dívá vlevo*, přitom drží v ruce snad kuličku z korku, která se často při kejklení používala. Není silnější zbraně pro odvedení pozornosti, než je pohledpohyb.
* (Všimli jste si někdy, jak karty zobrazují vše zrcadlově? Jako bychom je měli považovat za svůj obraz. Většina postav používá nelogicky levou ruku, viděno v zrcadle tedy naši pravou!)

Dodal I detailKdyž už se tak díváme bokem, co se to děje s hůlkou v jeho pravé ruce (nesmyslně levé!)? Buď mu mizí půl ruky i s hůlkou, nebo na zpitvořené končetině předvádí useknutý… cože?! Tenhle detail je zajímavý v tom, že se tak trochu jeví jako chyba poškozeného tiskového štočku, která (sic!) byla v pozdějších vydáních velmi pečlivě napodobována. Může a nemusí v tom být zvláštní záměr, zpráva. Legrační je, že na Dodalově verzi nacházíme pod kejklířovýma nohama zvláštní tvar. Nepřipomíná to aureolu na trumfu XXI? Není to primitivní poukaz k Alence v říši divů a touze člověka vrátit se do lůna matky? Žasni, chlape, právě ses narodil.

Ve starých knihách se dají tu a tam nalézt asociace kejklení s Merkurem, mnohem častěji je ovšem spojováno s Lunou. To závisí na tom, co se komu kdy hodí, aby to pěkně zapadalo. A taky na tom, který aspekt kdo zrovna vidí. Proč to dnes nehodit na tehdy v astrologii neznámého Neptuna, když jde o iluze, ne?

A už jsme pryč z obrazu! Takže zpět. Vidíme tři nožky stolku. O nich se zmiňují už nejstarší zprávy o kejklířích šejdířích (Alkifron z 2. stol. n. l.). Zde se snad stačí spokojit s pocitem, že další noha se prostě nevešla do záběru, numerologie nenumerologie.

Můžeme ještě dodat, že kejklíř byl člověk značně neprůhledný. Celá staletí se udržovalo rozdělení kejklířů na a) ty pravé poctivce, co rádi baví svou obratností, b) podfukáře, kteří se zaštiťují rozličnými druhy magie, a občas taky na c) ty, kteří skutečně vládnou živlům. Nikdo si nikdy nemohl být jistý, do které kategorie si má dotyčného zařadit. Musel si počkat, až se filuta vybarví sám (karta z obrázku je kolorovaná ručně!). Duch doby se těžko překonává, bod c se uváděl hlavně kvůli pocitu, že opomenutím dotyčných bychom z vaničky vylili i Krista a všechny svaté, kteří takových kousků přece byli schopni. Jediným skutečně legálním „mágem“ a „alchymistou“ byl historicky vzato pouze kněz, a i ten býval více než často považován za švindlíře. Povolání kejklíře bylo tudíž enormně rizikové. Ekvivalentem současnosti může být opravář vysokého napětí za velmi ztížených pracovních podmínek (pracuje se z vrtulníku).

Co si z toho vzít? Chceme-li se opřít o to, co vidíme a o kejklířích víme, můžeme použít krátké (nikdy nekompletní) seznamy postřehů.

grafika (znaky)
být a stát v pozoru
být ve světě, v plenéru
být zručný
držet
dívat se zpět
klamat tělem
laborovat
líbivě se oblékat
odvádět pozornost
stát rovně
stát pevně

historie (abstrakce)
bavit okolí
hodnocení výkonu
kacířství
klam
morálka
nejslabší trumf ve hře
objevovat principy a zákony
odlehčovat situaci (dobu)
okrádat
ostré vědomí situace
představení
přinášet radost a údiv
přírodní zákony
s kůží na trh
šidit
vybírat ten správný trik
zahrávat si s čertem

metafyzika (abstrakce abstrakce)
všechno je klam
nenechat se zmást
skutečnost klame tělem
být bystrý, hledat znamení

patafyzika (fyzika metafyziky)
čistit si zuby
vybírat dildo pečlivě
začít se rozebírat zleva

syntaktické příklady „řeči ptáků“
Blázen + Kejklíř = příchod do hospody, obchodu, banky
Viselec + Kejklíř = nutnost vymanit se, vybrat nástroj k uvolnění
Síla + Kejklíř = na problém se musí chytře stejně jako na trhání zubu
Dům Boží + Kejklíř = dívat se špatným směrem, je třeba všeho nechat a opustit loď
mince + Kejklíř + poháry = runda pro všechny
Soud + Kejklíř = nekromancie je hnus
Smrt + Kejklíř + eso mincí = pravá transmutace

Reklamy

Written by Honza Hejzl

26 října 2016 na 15.57

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: