Taroteilles / Tarotales

… příběhy tarotu marseilleského s vervou a vorvaněm (tarot[mars!]eilles / taro-tales)

O tomto blogu

leave a comment »

Tenhle blog se věnuje tarotu. Oproti jiným se věnuji minimálně tarotu modernímu – ve stylu balíků „Rider-Waite-Smithová“ či „Crowley-Harrisová“. Mým velkým zájmem je tarot původní (ten, který dal celé věci jméno), tedy ten z tradice „francouzského hospodského dřevořezu“ – a sice tarot Marseilleský. Názory některých lidí, jako třeba že tarot se vyvíjí, nebo že středověká verze byla jen zamlženou verzí původní podoby (nějaké egyptské nebo tak…), pokládám za nesmysly pramenící z děl okultistů 18.–20. století. Jediné, co se vyvíjí, je fantazie. Moderní balíky jsou pro mě jako obraz bitvy na Bílé hoře překreslený od Disneyho. Bitva myšáků s kačery. Dobře se to prodává, ale já si jako kačer nepřijdu.

Každému, kdo by hledal normální stránky o tarotu, se omlouvám, nemám co nabídnout. Nemám rád příručky. Z mého hlediska je tarot uměleckým dílem ukotveným v pozdním středověku a raném novověku. Na jedné straně se při zacházení s ním inspiruji historií a tradicí (před rokem 1760), na druhé k němu přistupuji jako k určitému „vizuálnímu jazyku“. Na jedné straně v něm tudíž vidím zábavnou karetní hru s možností hledat korelace s jinými grafickými a klidně teoretickými systémy (např. s renesančním pojetím živlů nebo alegoriemi), na straně druhé ho vnímám jako vyloženě poetickou pomůcku k de-konstrukci sebe sama, a to je ta legrace největší. Tomu už se dá říkat divinace . V tom vidím hlavní směr přesahu do spirituality. Tarot má tak podle mě mnohem blíž k meditaci vhledu (vipassaná) než ke kabale.

Je-li západní kultura kulturou „utváření duše“, pak je tarot dokonalým nástrojem k jejímu objevování, pozorování a nápravě.

Prosím, berte v úvahu, že blog stárne a stále se vyvíjí. Sám články podle časových možností reviduji, doplňuji, tu a tam přepisuji. Přece jen je to už desetiletá záležitost.

Reklamy

Written by Honza Hejzl

6 září 2008 na 20.12

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: